fotky a texty na web na showit

Příprava textů, fotek a videí na váš web na Showit

Jak si připravit fotky a texty na web? Dalším krokem při tvorbě vašeho webu na Showit je příprava nejen fotek ve správné velikosti a kvalitě, ale také textů, kterými naplníte váš web.

  

FOTKY

První důležitou věcí, kterou je třeba vyřešit ještě před nahráním fotografií do Showit, je změna velikosti. Showit automaticky přizpůsobuje velikost fotografií, pokud jsou fotografie ve velikosti 3500 px na širší straně. Přizpůsobí si ale pouze fotky ve formátu JPEG. Formát PNG vždy optimalizujte vy.

Z naší zkušenosti vyplynulo, že pro rychlejší načítání webu, je vhodné mít běžné fotky ve velikosti maximálně do 250 kb, s rozměry do 1500 px na širší straně, a rozlišení nastavené na 70 DPI. Fotky, které budete mít přes celou šířku stránky, můžou být ve velikost do 750 kb s rozměry 3500 px na širší straně a se stejným rozlišením.

Se změnou velikosti vám pomohou online korektory (např. iloveimg.com nebo tinypng.com) vám s tím pomohou. Fotografové si můžou fotky podle zadaných hodnot zmenšit jednoduše při exportu fotografií.  Fotky lze jednoduše a zadarmo zmenšit také na apple zařízeních v náhledu fotky. Je velmi důležité mít fotky ve správné velikosti, aby se váš web rychle načítal a neodradil tak návštěvníky vašich stránek.

příprava fotek na web na Showit

Změna velikosti fotek na Apple zařízeních

 

Další věc, kterou byste měli mít správně nastavenou ohledně fotek, je jejich pojmenování. Přejmenujte si fotky pomocí klíčových slov – pokud jste například svatební fotografka, vaše fotky ze svateb budou pojmenovány: svatebni_fotografie – misto_svatby – vase_jmeno. To je velmi důležité pro správné nastavení SEO.

Připravené fotografie nahrajte v Showit do MEDIA LIBRARY, kterou najdete v levé části v SITE panelu. Vytvořte si klidně více složek, ulehčí vám to orientaci.

 

TEXTY

Připravte si texty, kterými naplníte svůj web. Budete potřebovat něco o vás, kdo jste a co děláte. Napište, jaká byla vaše cesta i jaká je vaše mise. Popište služby nebo produkty, které nabízíte. Připravte si také časté otázky a jejich odpovědi, reference a další informace.

Vždy je dobré si texty nechat zkontrolovat, můžete použít online korektor nebo využít služeb lingvisty. Nejjednodušší způsobem, pokud psaní není vaše silná stránka, je najít si zkušeného copywritera. Ten vám napíše texty na míru a váš web to pozvedne na vyšší level.

Nezapomínejte, že někdy méně je více, vaši potenciální klienti nebudou chtít číst sáhodlouhé romány, šetřete jejich čas a vyjádřete vše stručně a jasně.

 

Pokud tyto přípravy máte za sebou, nebojte se a pusťte se do tvoření. Nastavte si vaší brand identitu, využijte barvy, které vyjadřují, kdo jste a co děláte. Nebojte se experimentovat, Showit má toho tolik co nabídnout! Pokud hledáte inspiraci na weby na Showit, stačí se podívat do portfolia.

 

Strnulý web? Na Showit ne!

Také vám často připadají některé weby takové strnulé, jako kdyby to byly pouhé listy papíru s textem a fotkami? I já jsem toho názoru. Pokud už najdu web, který je pohyblivý a má nějakou akci, často je to na úkor funkčnosti nebo se to velmi složitě nakódovalo. Právě i proto jsem si zamilovala Showit. Bez kódování a složitého nastavování si jednoduše váš web rozpohybujete. Máte na to hned několik možností.

 

VIDEA – Na svůj web na Showit si můžete přidat videa. Buďto nasdílíte pomocí URL adresy videa například z Youtube nebo Vimeo. Další možností je nahrát vlastní video rovnou do Showit. Takové video by mělo mít co nejmenší velikost, avšak ne za cenu ztracené kvality. Pokud video bude moc velké, budou se vám webové stránky pomalu načítat. Video můžete dát jen tak na stránku, nebo ho můžete využít jako pozadí canvasů (pravý panel – CANVAS BACKGROUND). Vždy nezapomeňte nastavit fallback image (pokud by se video někomu nenačetlo, zobrazí se alespoň fotografie).   

Pro videa platí stejné pravidlo jako pro fotografie, které přidáváte na váš web. Je potřeba, aby i video bylo profesionální. Nikdy nepřidávejte videa točená starým telefonem. Můžete využít stránky unsplash.com nebo pexels.com, kde mimo profesionálních fotek najdete i videa zdarma.

 

GIFY – Protože videa mají často velkou velikost a nelze je vložit do mobilní verze (to jde pouze pokud video máte nahrané na youtube nebo vimeu), můžete si z daného videa vytvořit GIF (například ZDE). Existuje nespočet internetových stránek, kde si ze svého videa zdarma vytvoříte GIF. Ten pak má menší velikost a lze ho vložit do mobilní verze – díky tomu si tak rozpohybujete obě verze vašeho webu na Showit.

 

HOVER – Touto funkcí přidáte textovým prvkům, ale i fotkám a symbolům pohyb. Když například najedete myší na fotografii, ztmavne nebo zesvětlá – podle barvy, kterou si vyberete. To stejné lze i u symbolů – odrážek, pozadí tlačítek i u ikon sociálních sítí. Při najetí myší na daný prvek může změnit barvu, zesvětlat nebo i úplně zmizet. Nejzajímavější jsou však hovery u textových prvků. Opět jde nastavit barevná změna, ale písmena se mohou roztahovat (vetší mezery mezery písmeny, vetší písmo) nebo změnit font.

 

TRANZICETranzici můžete nastavit u kteréhokoliv prvku na webu. Jsou to pohyby, kdy například text přijede z pravé strany, fotka se objeví se zpožděním nebo když se všechny prvky na webu zobrazují postupně při scrollování stránky. Možností je mnoho. Často si při nastavování tranzice vzpomenu na první pokusy o tvorbu PowerPoint prezentací, kdy jsem jako dítě využívala úplně u všeho nějaký pohyb. Ve finále to byla prezentace, kde se neustále něco objevovalo a mizelo v různých tvarech, ale jako dítě jsem to milovala. Dnes vím, že na webových stránkách se to nesmí přehánět. Pohyby tranzice musí být vždy přirozené a nesmí jich být moc, aby vaše stránky nevypadaly jako dětská prezentace v PowerPointu.

 

CANVAS BACKGROUND – Do pozadí canvasů můžete samozřejmě vložit video nebo pouze fotografii a i tu lze rozpohybovat. Můžete jí zafixovat s pozadím a při scrollování na vašem webu to bude vypadat velmi pěkně – canvas tak projede po celé délce fotografie. Určitě to je taky jedna z možností, jak webu dodat živost a nějaký pohyb, tak ji nezapomeňte vyzkoušet.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  1. […] si přečtěte článek v jaké velikosti přidávat fotky do vaší Showit […]

  2. […] Kromě fotografií si vyberete i z velkého množství videí, které můžete použít na váš web a tím ho trochu rozpohybovat. O tom více v článku zde. […]