canva

Canva – tvorba grafiky jednoduše

Jste malá podnikatelka a přemýšlíte, kde si sama vytvořit vizitky, letáčky, příspěvky na instagram nebo samotné logo? A ještě lépe, kdybyste to měla všechno pohromadě? V tom případě vám doporučuji Canvu. Canva je webová grafická platforma, ve které vytvoříte jakoukoliv grafiku. Velkou výhodou je, že můžete mít Canvu v češtině a její ovládání je velmi jednoduché a intuitivní. Díky velkému množství šablon a obrázků zdarma, je pro vás tvorba v Canvě o to jednodušší, nemusíte případně nahrát žádný externí soubor.

Canva neustále rozvíjí a vylepšuje svoje funkce. Nyní máte možnost vytvořit si nejen logo či prezentaci, ale i dopis, program, kartu na recept, rozvrh hodin, komiks a mnoho dalšího. Výstupy jednotlivých návrhů jsou v nejrůznějších formátech. Vybrat si můžete standardní nebo tiskové PDF, PNG (s průhledným pozadím), JPEG,  SVG, MP4 video ale i GIF. Vytvoříte tedy jak tiskové podklady, tak i grafiku ve vektorech.

canva clanek

.

Placená verze Canvy

Tak jako většina aplikací, platforem či programů, má svojí free a placenou verzi. Ptáte se, jestli se vyplatí investovat do placené verze? Placená verze neboli Canva Pro vám nabídne nekonečné možnosti a proto ji používají i velké společnosti například jako Green Peace. Měsíčně vás Canva Pro vyjde na necelých 10 dolarů při roční platbě. 

Možnosti free verze:

 • 1G prostoru
 • omezený výběr fontů, prvků, fotek – některé jsou zdarma jiné pro vás za 1$
 • můžete sdílet grafiku s vaším týmem

.

Canva Pro:

oproti free verzi máte navíc například toto:

 • máte 100G prostoru
 • můžete tvořit grafiku s průhledným pozadím
 • velké množství fotek, obrázků a prvků – nemusíte hledat na jiných platformách, s Canva Pro je máte zdarma
 • obrovské množství fontů a navíc si můžete nahrát vaše vlastní fonty
 • můžete tvořit animace a GIFY
 • velikost formátu – z vaší připravené grafiky například na Instagram si jedním kliknutím vytvoříte příspěvek na Pinterest
 • plánovat a sdílet obsah na sociální sítě

.

Co v Canvě milujeme my?

Využíváme placenou verzi a jsme naprosto nadšené, jaké možnosti nám nabízí.

1.Šablony

 • je naprosto úžasné, že pro vás někdo vytvořil šablonu, kterou si jen upravíte podle vlastního brandu a nemusíte složitě začínat od začátku. Je více než 610 000 vytvořených šablon, takže není složité najít pro vás tu perfektní, určitě tam bude. Pokud, ale šablony využívat nechcete, můžete je brát i jako velkou inspiraci, co v Canvě lze vytvořit.

 

2. Formáty výstupů

 • pro nás velmi užitečná věc. V Canvě tvoříme příspěvky na sociální sítě, e-booky, workbooky, vizitky, loga a vždy to potřebujeme v jiném formátu. Oceňujeme, když můžeme našim klientům, pro které děláme weby, předat logo s průhledným pozadím ve formátu .png nebo s vektorovými křivkami.

 

3. Prémiové fonty

 • při tvorbě využíváme nespočet fontů a s Canva Pro je v 99% případů máme k dispozici. Pokud tam ale daný font nenajdeme, můžeme si ho jednoduše nahrát do našeho účtu.

 

4. Změna velikosti formátu

 • tvorba obsahu na sociální sítě je zejména o recyklaci. Tedy pokud vytvořím grafiku pro příspěvek na Instagram budu ho chtít umístit i na Pinterest či Facebook. Canva nám ulehčuje práci a nemusíme příspěvky tvořit od začátku, jednoduše klikneme a změníme jen velikost příspěvku pro danou sociální síť.

 

5. Propojení Canvy a Planoly

 • pro plánování sociálních sítí využíváme aplikaci Planoly. Nově můžete rovnou z Canvy vložit své připravené příspěvky do Planoly, což je pro nás naprosto skvělá funkce. V Canvě tvoříme design všech našich příspěvků a nyní můžeme jednoduše kliknout a mít je rovnou v Planoly. Více o aplikaci Planoly si přečtěte ZDE.

 

Pokud i vás Canva oslovila jděte na canva.com a prozkoumejte free verzi. Věřím, že budete nadšení a nebudete chtít vytvářet grafiky nikde jinde. Při samotné tvorbě nezapomínejte, že někdy méně je více.

 

Showiterka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 1. Martin says:

  Já jsem si Canvu zamiloval právě pro její neskutečnou jednoduchost 🙂 Už jsem v ní vytvořil nespočet grafiky vč. ceníků, newsletterů nebo letáků. Je prostě parádní 🙂

 2. Souhlasím, že Canva je perfektní hlavně pro všechny, kdo se chtějí vyhnout například Adobe programům a zůstat v online webové formě. Mně se Canva osvědčila primárně pro školní prezentace, protože s tím se mi nikdy nechtělo nějak dělat, ale Canva to zvládne rychle. 😀

  • Lucie Schweinerová says:

   Také souhlasím, i když jako fotografka stále potřebuji Lightroom, už mě také nebaví komplikované programy. 🙂