interierový design

Markéta Fleischnerová – rozhovor

1. Markéto, co pro Tebe znamená interiérový design? Co Tě na něm tak baví a přitahuje?

Interiérový design je pro mě souhrn mnoha věcí, praktičnosti, krásy, pohodlí, bezpečí, nadčasovosti, reflektování osobnosti toho, pro koho je tvořen. Baví mě na něm ta velká rozmanitost, stálé vzdělávání, prozkoumávání trhu, zkoumání lidských duší a povah. Moji klienti mě posouvají stále vpřed tím jací jsou, stále musím být ve střehu a ladit jejich interiér k jejich spokojenosti a zároveň dodržovat pravidla zařizování interiéru. Tato pravidla nejsou vidět, ale když je dodržíte, tak je v interiéru cítíte.

2. Říkáš, že interiér může léčit. To se mi opravdu líbí a myslím, že je to velmi inspirativní pohled. Co si pod tím můžou čtenáři tohoto článku představit?

Ano, všechno co nás obklopuje může být buď pozitivní nebo negativní, ale také takové nijaké. Tam kde se nám líbí, tam se chceme zdržovat co nejdéle, kde nám není dobře, tam být nechceme. Tyto pocity nám ukazuje naše tělo. Všechny vjemy, to co vidíme, cítíme nosem, dotykem se hmotně projevují na našem nervovém systému a ten na ně reaguje libým nebo nelibým pocitem. Jednoduše vše nám brnká jako na struny na náš nervový systém. Tady se zdraví odráží v podobě emoční, pocitové, ale zdravý interiér se vyznačuje také hlavně použitím přírodních materiálů, dřeva, skla, kovu, keramiky, bavlny, lnu, vlny, hedvábí, použitím ekologických barev, použitím správného světla dále také ergonomickými zařizovacími předměty,  aby tělo bylo podpořeno v jeho přirozeném růstu a aby naše těla nedýchala toxiny z lepených desek a další materiálů.

3. Když jsem byla na návštěvě u Tebe doma, cítila jsem se tam skvěle, klidně, odpočatě – cítila jsem harmonii. Přemýšlím, čím to bylo. Ráda bych si tento pocit uchovala i u sebe doma. Jak je možné, že se někde člověk cítí tak dobře? Co to zapříčiňuje? A nedala bys mi nějaký tip, abych to mohla tak mít i u sebe doma?

Důležité je světlo. Dostatek světla v interiéru zásadně určuje naší náladu a rozpoložení. Tomu jsem přizpůsobila celý svůj domov, pracovala jsem se světlými materiály abych v každém koutě i když do něj slunce nezasáhne, bylo světlo. Dále je důležité kombinovat geometrické a organické křivky v interiéru, do všeho by se měla vložit harmonie, pokud chceme vytvořit harmonický interiér. Také se nesmí zapomenout na materiály, pokud jsou z přírodních materiálů našemu nervovému systému se to moc líbí, protože i my lidi jsme příroda, je to naše matka, takže nejpřirozenější pro člověka je obklopovat se přírodními věcmi.

4. Když jsme spolu dělaly mentoring, zmiňovala jsi, že jsi nejen interiérová designerka, ale také certifikovaná koučka. A při osobních setkáních s Tebou jsem to také naplno a velice příjemně pocítila. V čem si myslíš, že je výhoda být kouč a zároveň interiérový designer. A myslíš si, že to může mít také nějaké nevýhody?

Největším přínosem toho, že jsem vystudovala koučing, je to, že pomáhá v mém běžném životě a to se následně odráží i v tom životě profesním. Koučing vás naučí opravdovému vnímání, kladení si otázek z jiného úhlu, tudíž začnete problém vnímat z jiné perspektivy a také mě naučil vyjadřovat se v pozitivním smyslu. To znamená, že při řešení nepříjemné situace vedete konverzaci tak, abyste se nedotkli druhého, ale aby jste neponížili ani sebe, to pak vede k jistotě, že můžete být v rozhovoru asertivní. Koučing se dá použít ve všech oblastech, je to způsob vnímání sebe, ostatních a situací. Koučing má jednu nevýhodu, (ale nemůže za to koučing, ale člověk) a to je ta, pokud přestanete být normálním posluchačem a stáváte se pouze koučem. Člověk / Kouč by měl vědět. kdy použít koučování a kdy být jen naslouchajícím kamarádem, člověkem.

5. Dělat interiéry od návrhu až po realizaci a dekorování pro více klientů najednou, musí být nesmírně náročné. Jak to v rámci podnikání zvládáš? Dala bys kreativním podnikatelkám, které jsou v podobné situaci nějaká doporučení?

Je to náročné, designér musí mít vyrovnanou část uměleckou s částí praktickou a v obou případech musí být silný. Také musí znát z hodně každé profese, která se účastní na realizaci, aby mohl interiér funkčně navrhnou a také s každou profesí argumentovat, abychom došli do cíle dle návrhů. V neposlední řadě musí být designér z velké části psycholog, protože pracuje s lidmi a prezentuje  své duchovní bohatství a to je nejzranitelnější, zároveň nejvíce tvůrčí a vnímavá část člověka. Toto duchovní bohatství je to, co tvoří krásné interiéry a to je to co klienti žádají, bez toho bychom neměli komu zadat řemeslnou práci, nebylo by, co tvořit. Tedy proč psycholog ? Protože designér musí ochránit své duchovní bohatství, ale zároveň přemýšlet nad změnou navrženého interiéru, pokud klient změny žádá a nedotknout se duše své ani klienta. A také na realizaci vede okolo třiceti lidí, kteří se podílejí na tvorbě interiéru a vše vykomunikovat, tak, aby všichni dovedli své dílo do konce dle domluvy.

V rámci podnikání, mě to stále posouvá dál, vzdělávám se ve všech oblastech a zvládám to, někdy méně, někdy lépe.

Kreativní podnikatelé musí svou práci milovat, musí to být jejich poslání ne práce. Pak vydrží, protože touha je požene dál a také neutápět se v kreativitě a včas naskočit na vlnu zemskou, protože energie země je nesmírně silná, zdravá a plně zemsky radostná, narozdíl od té tvůrčí, která jde shora, ta je velmi jemná a citlivá.

6. Moc Tě obdivuji za to, že jsi většinu svého podnikání byla zároveň samoživitelka a že jsi to vše dotáhla na takovou úroveň. Myslím, že jsi musela být vždy odvážná a překonat spoustu překážek. Jak jsi to vlastně všechno zvládla se dvěma dětmi?

Jak jsem to zvládla ani nevím. Dnes když se podívám zpět, nerozumím tomu.

Odpověď je v lásce a touze, miluji tvořit krásy, jak hmotné, tak duchovní. A co miluju nejvíc, když to co dělám, mění životy lidí k radosti, laskavosti a probouzí v nich lásku. To je důvod, proč tvořím.

Překážek bylo dost, ale zdolané překážky vedou k lepšímu životu. Po každé takové překonané překážce jsem zjistila, že jsem o něco lepší a moudřejší, nejsem zdaleka u konce, stále můžu být lepší a moudřejší a ta výzva mě baví. Věřím v život, věřím že dostaneme vše, co si přejeme, ale lehce a pohodlně to získat nelze, v tom je rovnováha.

Zvládali jsme to společně, já a moji dva synové, neměli to se mnou lehké, protože jsem stále pracovala. V této etapě života jsem zjistila, že děti nepotřebují mít rodiče 24 hodin doma, ale co potřebují je rodiče vnímavého, který zaregistruje jejich signály a je jim oporou. Děti musí cítit od rodičů důvěru a bezpečí, jak hmotné tak psychické.

 
 
Markéta Fleischnerová - iteriérový design

 

7. Všimla jsem si, že vše děláš na plno. Nedávno jsem četla rozhovor Mariana Jelínka, který koučuje sportovní hvězdy. Mluvil o tom, jak těžké je koučovat “nažranou” lvici a že “hladová” lvice se motivuje k lepším výsledkům snadno. Co Tebe motivuje ráno vstát a tvrdě pracovat?

Motivuje mě užít si každou chvilku dne v tom, co mě naplňuje. Také je to i očekávání mých klientů, kteří předpokládají profesionální a krásný výsledek, nechci je zklamat. Nikdy nevím, kdy se můj čas naplní, uvědomuji si to čím dál hlouběji. Ovšem i povalování má svůj smysl a to mám taky ráda.

8. Jaká je teď Tvá přítomnost? Kam by jsi sebe a svou značku chtěla posunout dál?

Má přítomnost je tvorba pro klienty a rozšiřování týmu, překlápím se do dalšího poschodí a tím je delegování, to je můj dnešek. Sebe chci posunout na post dobrého manažera, tuším , že to bude fuška a ten šotek, neboli  druhý hlas ve mně, mi říká, že to nemusím zvládnout a že to možná nedám. Pokud to vzdám, tak bude mít pravdu. Pokud to nevzdám a nebude mě to naplňovat, tak to přenechám někomu, pro koho tato oblast je jeho láskou, ale zatím kam jsem nakoukla v oblasti manažerství, tak mě to sakra baví. Ráda bych vytvořila značku, která bude představovat vyšší smysl lidských hodnot, úctu, laskavost, inteligenci, nadhled, krásu, která člověka posouvá.

 

Markéty web naleznete ZDE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *