petra gatek

Petra Gatek – rozhovor

Petra je velice inspirativní žena, fotografka a mentorka žijící v Londýně. Stojí za ní nejen velké pracovní zkušenosti, ale také životní zkouška v podobě rakoviny prsu. Díky ní se Petra začala věnovat podpoře žen prostřednictvím “empowering” portrétů, brand fotografií a také byznys mentoringu pro podnikatelky. Zvedá tak ženám sebevědomí, podporuje jejich podnikání a pomáhá jim najít jejich jedinečné Já.

1. Petro, vím, že jsi hodně cestovala a že jsi žila na různých místech v zahraničí. Jak Tě to obohatilo? A jak to ovlivnilo to, kdo jsi a čemu se věnuješ?

Jako dítě jsem vyrůstala v Dánsku, žila jsem pak na různých kontinentech, než jsem zakotvila v Londýně. Cestování bylo vždy pro mě zdroj inspirace. Fascinovaly mě především příběhy místních lidí. Když se teď zpětně dívám na fotky z cest, nikde nejsou zachycené památky, jen lidé, kteří pro mě tvoří právě jedinečnost každého místa.

2. Vnímám Tě jako rozenou podnikatelku. Cítím to správně? Pamatuješ si na dobu než jsi začala podnikat? Co jí předcházelo? A co bylo tím nejdůležitějším impulzem, že jsi do podnikání vstoupila?

Má první zkušenost s podnikáním byla v 19ti letech, když jsem studovala v San Franciscu s malým kapesným, tak jsem začala nabízet hodiny češtiny (měla jsem dva studenty). Po návratu do Prahy jsem se vrhla na kariéru v marketingu a reklamě. Impulz k založení vlastní firmy před 17ti lety byla touha po svobodě, možnost být pánem svého času, ale i potřeba něco vytvořit.

3. Tvé jméno je spojeno s velkou svatební agenturou White Agency. Proč Tě lákalo organizovat svatby a eventy?

Event marketing jsem se naučila perfektně, když jsem pracovala v reklamní agentuře v Kuala Lumpur pro nádhernou značku MINI Copper. Byla to nejen práce snů, ale i škola života pracovat v kompletně odlišné kultuře. Se svatbami to bylo trochu jinak než by se čekalo, byla to prostě zajímavá obchodní příležitost na trhu organizovat svatby pro cizince v Praze, z čehož se po několika letech stal velký boom.

4. Žiješ s manželem a dětmi v Londýně. Do Česka ale pravidelně jezdíš – za rodinou a za focením,ale také proto, že s manželem pronajímáte v Mikulově krásný a stylový apartmán. Bereš jako svůj domov Londýn? Nebo je to pro Tebe někde na půl cesty? Z Tvých fotek totiž městská atmosféra Londýna, jeho barev a kaváren přímo čiší. Jak se Ti žije a fotí v Londýně? Co Tě na něm inspiruje?

Domov je tam kde je rodina, tedy teď je to Londýn, ale jak budeme v Čechách na letní prázdniny tak bude domov tam. V Londýně bydlíme v centru, několik kroků od City a nekonvenční Shoreditch, kde moc ráda fotím. Londýn je nádherný svou energií, barvami a v tom jak se mísí historie, tradice s moderním světem. Nejvíc mě inspirují lidé, je zde velká koncentrace zajímavých lidí z celého světa, kteří mají ten svůj příběh, proč přišli do Londýna a jak se tu snaží prosadit.

5. Máš za sebou úspěšnou léčbu rakoviny prsu. Jak nyní zpětně svou nemoc hodnotíš? A měla Tvá nemoc nějaký přínos pro Tvé podnikání a pro Tvé budoucí klientky?

Nemoc mě určitě změnila, přehodnotila jsem hodně věcí a hlavně dost zpomalila. Investovala jsem do různých vzdělávacích kurzů, které mě posunuly dál a nebála jsem se splnit si svůj sen otevřít další cestu v podnikání s fotografií a marketingem. Vnímám to jako nalezení své podstaty pomáhat dalším, nebát se říci svůj příběh, postavit se do centra světel a splnit si své sny.

6. Proč jsi se začala věnovat focení žen? Co Tě na něm přitahuje? Fotíš jak “empowering” portréty, tak osobní branding fotografie pro ženy podnikatelky. Vzpomeneš si, co stálo za rozhodnutím, že budeš fotit ženy tímto způsobem?

Byla to cesta, zkoušela jsem fotit děti a rodiny, ale vůbec mě to nenaplňovalo. Pak až když jsem poslouchala různé příběhy žen všech věkových kategorii, jedno měly často společné – obávaly se či nechtěly být středem pozornosti jako by jim to místo nepatřilo. Proto jsem začala fotit “empowering” portrét, který bude mít přínos hlavně pro samotnou ženu. U osobního brandingu je to podobné – často vidím, jak podnikatelka stojí v pozadí svého produtku či služby a přitom je to právě její příběh, který by měl být součástí celé značky.

7. Řekla bys o sobě, že jsi tvůrkyně? Že Tě baví vytvářet věci, které obohatí druhé? Jak vnímáš tvorbu samotnou? Protože podnikání, focení a branding rozhodně tvorba je.

Byla jsem od malička vedena k tomu, že živit se člověk musí něčím „pořádným“, ne tvůrčí činností. Ale když se ohlédnu, tak do reklamní agentury jsem šla pracovat, protože mě lákaly právě její kreativní možnosti. Na focení mě baví celý ten tvůrčí proces od prvního kontaktu, přípravy moodboardu, konceptu, samotné focení a postprodukce, kterou musím udělat co nejdřív, než vyprchá napojení na klienta. Branding mentoring je přesně jak říkáš úžasný, jak obohacuje a pomáhá druhým.

8. Mluvily jsme o focení a brandingu. Z našich rozhovorů ale vím, že Tě lákají oblasti jako je marketing a mentoring. To máme také společné. Čím myslíš, že to je? Proč to člověka k těmto oborům tak táhne?

Mám vystudovaný obor marketingové komunikace na univerzitě ve Zlíně. Marketing a reklama mě bavily vždy právě kvůli té tvůrčí možnosti, šest let jsem pracovala pro mezinárodní agentury, než jsem založila vlastní firmu. Mentoring citím jako přirozenou návaznost na potřebu pomáhat druhým, v mém případě nebát se říci svůj příběh a jít za svými sny, i když se zdají prvně nemožné.

 

petra gatek

9. Jaké jsou Tvé plány do budoucna? Kde bys chtěla být za rok? Co je Tvůj sen? A jaký další krok
ve svém podnikání nyní zvažuješ?

Sny jsou velké a plánů mnoho, například rozšířit podporu ženám, které podnikají či by rády
začaly. Mentoring má pro mě velký význam, stejně jako charitativní činnost. Musím zmínit
závěrem spolupráci s mezinárodní charitativní organizací MIMOSA založenou na Azurovém
pobřeží ve Francii, která se zaměřuje na pomoc pacientů s rakovinou. Každý měsíc MIMOSA
prezentuje jednu fotografii z mého osobního projektu „Window for beauty and strenght“ na
oslavu žen, které zasáhla rakovina a sdílí svůj příběh.

Petry web naleznete ZDE.

Apartmán v Mikulově ZDE.

Autorka úvodní fotografie kkiowakk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *