Ženám, které fotí ženy

Kapitola z mé knihy: Branding – archetyp Milenec

Značka podle archetypu ‚Milenec‘ v sobě nese smyslnost, eleganci a možná i stopu erotiky. Jistě chápete, že k focení nepochybně patří. Je to značka, která může slibovat krásu a přitažlivost pro druhé pohlaví. Týká se lásky – a to nejen partnerské, ale veškeré lásky – přátelské, rodičovské i duchovní.

Hlavním cílem je zde dosažení hlubokého vztahu. Nejen k druhým, ale i k sobě samotnému, k práci a také k prožitkům samotným (proto je tak důležitá klientská zkušenost). Člověk usiluje o to, aby se cítil výjimečný, pak je ve svých očích hoden lásky. Obává se osamělosti, odmítání a života bez lásky. Tento archetyp je mi osobně velice blízký, protože i já svým způsobem hledám lásku druhých – chci být v důvěrném vztahu nejen se svým mužem, dětmi a se svými nejbližšími, ale i se svými klientkami. Pak cítím sounáležitost, přijetí a lásku. Strategie, jak toho dosáhnout, je v tomto archetypu jasná – být stále přitažlivější – fyzicky, emocionálně i duchovně. Cesta je od povrchní lásky založené na vzhledu k duchovní lásce a přijetí sebe sama.

Proto se tolik žen chce nechat nafotit pro svého muže. Dělají to nejen pro něj, ale i pro sebe. Chtějí se cítit krásné, výjimečné a milované – nejen pro něj, ale i pro sebe. Chtějí mít navždycky důkaz o tom, jak jedinečné jsou, že si zaslouží hlubokou lásku. Zrovna včera jsme s mou kamarádkou Veru, nesmírně nadanou svatební a rodinnou videografkou, seděly do pozdního večera v bistru na Václavském náměstí a toto téma rozebíraly. Říkala, že pro své klientky chce zachytit navždy vzpomínku, jaké to bylo prožít svůj svatební den nebo jak v nějakou konkrétní dobu žili jako rodina. Jsou to pro ni poselství a připomenutí hluboké lásky mezi dvěma lidmi nebo mezi rodiči a dětmi. Nechce, aby to bylo povrchní, i když samozřejmě zachycuje věci spíše pozitivně. Chce, aby její videa šla do hloubky a měla pro její klienty hluboký význam.

To samé platí v mém případě pro focení žen ve studiu, kde je vše tak nějak ideálnější. Na jednu stranu se chtějí klientky vidět z té lepší stránky (a já je skutečně tak vidím a zachycuji), na druhou stranu ale nechtějí povrchní focení ženské krásy, kde by byly jen jako objekt. Chtějí vyjádřit nejen svou krásu, ale také svou osobitost, jedinečnost a mimořádnou hloubku jejich duše. Sebehodnota lidí, kteří mají blízko k tomuto archetypu, pramení z pocitu mimořádnosti, který je důsledkem toho, že je někdo miluje. Je to i opačně – cítí, že když budou mimořádní, že je bude někdo milovat. Touha vzbuzovat lásku je nesmírně hluboká – lidé udělají cokoliv, aby u druhých vzbuzovali lásku, a bojí se, že když nebudou přitažliví (v různém směru), že budou odvrženi a lásky nehodni.

Je to jako klasický romantický příběh – krásná žena a úspěšný muž – například „Pretty Woman“. Krása je zde vždy důležitá. Spatříme ji i ve filmu „Titanic“ – nádherný oceán, západy slunce, prostředí vyšší třídy. Ale aby pro nás byl příběh skutečný, nemůže to být vše tak povrchní. Julii Roberts nestačí koupit si krásné šaty, aby získala srdce Richarda Geera – musí ukázat nejen svou krásu, ale také hloubku své duše. Stejně tak Richard nemůže být jen úspěšný a dokonalý stroj na peníze a úspěch – musí mít také duši a být v něčem reálný (ideálně zranitelný).

Estetika, smyslnost a krása se odjakživa pojí s láskou a k focení žen jednoduše patří. Jeho síla ale není v povrchním zachycení vzhledu, je potřeba obnažit své nitro. Ženy cítí, že není důležité jen ukázat, jak jsou krásné, chtějí ukázat, kdo skutečně jsou, protože z této zranitelnosti vyplývá důvěra druhých. Je to jako v romantickém vztahu – nejdřív nás na druhém nejspíš zaujme vzhled. Ale místo, kde se dějí zázraky, nespočívá ve vzhledu, spočívá v tom, že se druhému postupně odhalujeme. Nejen své tělo, ale také svou duši. Až na úrovni duše může vzniknout něco hlubokého.

Principem tohoto archetypu je odhalení a zejména při boudoir focení jde přesně o něj. Naše klientka se postupně odhaluje, ukazuje více svou zranitelnost a to, kdo skutečně je. Čím míň se má za co schovat (make-up, prostředí, oblečení, perfektní světlo), tím víc je vidět ona samotná. Boudoir focení je vždy nějakým způsobem výzva, jestli přijmeme, co vidíme. Ukazujeme svou krásu, ale také zranitelnost. Ukazujeme své nedokonalosti, ale i svou podstatu, a to je akt důvěry a odvahy. Pokud nám klientka dá svou důvěru a odhalí se před naším objektivem, je od nás fotografek velká zodpovědnost tuto důvěru nezklamat a v bezpečném prostředí ukázat ženě její krásu a hodnotu s láskou.

Speciálně tím, že se boudoir focení týká také sexuální oblasti, měly bychom s tím jako fotografky zacházet velice citlivě. Žena je zranitelná, otevřená a je na nás, abychom jí dodaly pocit, že je mimořádná, výjimečná a naprosto dokonalá ve své jedinečnosti. Úspěch focení tkví právě v tom – je to jako by se před nás postavila nahá a zeptala se „Jsem hodnotná? Zasloužím si lásku (svou a druhých) taková jaká jsem, i přes všechny své nedokonalosti?“. A odpověď nás fotografek má být „To si piš, holka! Jsi ještě báječnější, než si myslíš!“. A fotografie, které bude později svírat ve svých rukou, toho budou jasným důkazem.

Archetyp ‚Milenec‘ se dotýká smyslového prožitku, proto je tak důležité dbát na klientskou zkušenost. Žena nechce být jedna z mnoha, chce, abyste ji přijímala, abyste si ji pamatovala, a až se příště uvidíte, abyste se zeptala na její děti nebo na to, jak se jí podařilo rozjet podnikání, o kterém jste si spolu při líčení povídaly. Klientka chce být hýčkána, chce vědět, že má individuální péči a že se jí kvalitně věnujete. Pečujte o její pohodlí a krásu, hýčkejte ji během focení a starejte se o její pocit bezpečí a důvěry. Dejte jí zakusit pocit výjimečnosti a toho, že ona pro vás není jen práce – že i vy si focení užíváte (to by neměla být lež – pokud budete přitahovat ty správné klientky, skutečně to tak bude). Mnoho klientek mi psalo, že focení bylo, jako když jsou s kamarádkou na kávě (a ta je ještě k tomu hezky vyfotí). Klientky se také cítí dobře, pokud se dozví nějaké zákulisní informace o vás a o vaší práci, podporuje to jejich pocit výjimečnosti a upevňuje to váš společný vztah.
Ženy, ke kterým promlouvá archetyp ‚Milenec‘, vyhledávají kvalitu, proto je jasné, že tyto služby nemohou být levné a prováděné s ohledem na cenu. Vaše rozhodnutí ohledně vytváření klientské zkušenosti musí brát vždy ohled na kvalitu a zážitek – pro mnoho žen je to zážitek, který si dopřejí jen párkrát za život, proto jsou ochotné do něj investovat.

Klientky očekávají váš čas a péči, dejte si tedy pozor, aby ji stále dostávaly. Pokud získají pocit, že jste jim „nevěrné“, poohlédnou se po někom jiném.

Pokud zviditelňujete svou značku, snažte se, aby z vašeho webu bylo patrné nejen to, že jdete do hloubky, ale že odvádíte svou práci skutečně profesionálně, kvalitně a na úrovni – a že jste odbornice na slovo vzatá a ve svém oboru zkušená, která svou práci bere velmi vážně.

Mou knihu si můžete koupit ZDE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *